Jeśli jest jedna rzecz, która prawdopodobnie nie spodoba Ci się w prowadzeniu biznesu, to podatki, które musisz płacić jako właściciel firmy. Z tego powodu, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z każdej dostępnej strategii prawnej, która pomoże Ci zmniejszyć podatki, które musisz zapłacić. Oto kilka prostych sposobów, które pomogą Ci przygotować zeznanie podatkowe za ten rok:

 

1. Zachowaj wszystkie rachunki

 

To nie Ty decydujesz, jakie odliczenia są dopuszczalne. Po prostu zachowaj swoje rachunki i zleć ich przegląd ekspertowi pod koniec roku, kiedy będziesz musiał przygotować dokumenty podatkowe.

Zaufaj swojemu księgowemu, który wie, czy paragon za podróż, posiłek z klientem, zakup odzieży lub prenumeratę czasopisma jest wydatkiem, który można odliczyć od podatku. Jednak księgowy nie będzie mógł Ci pomóc, jeśli nie masz rachunków. Zachowaj wszystkie rachunki i zostaw je u specjalisty.

 

2. Zapisuj wydatki, które odpowiadają zachowanym paragonom

 

Wyrób sobie nawyk zapisywania szczegółów rachunków w miarę ich otrzymywania. Prowadzenie rejestru ułatwi utrzymanie porządku w księgach i rachunkach.

3. Stwórz system archiwizacji dokumentów

 

Te małe kawałki papieru zazwyczaj kończą schowane wszędzie, w portfelach, torebkach, walizkach, pudełkach po butach itp. Stwórz prosty system archiwizacji, który działa dla Ciebie. Kiedy nadejdzie czas na przygotowanie podatków, pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i nerwy.

 

4. Oddziel swoje finanse osobiste od finansów firmy

 

Jeśli dopiero zaczynasz swój biznes i/lub pracujesz w domu, możesz mieć pokusę płacenia za codzienne wydatki swoją osobistą kartą płatniczą. Jeśli to zrobisz, może to skomplikować Twoje potencjalne odliczenia podatkowe. Staraj się oddzielać finanse osobiste od biznesowych. Rozważ możliwość uzyskania biznesowej karty płatniczej z nazwą firmy i otwórz specjalne konto bankowe.

 

5. Płać podatki i płatności ratalne na czas

 

Jeśli chcesz zrobić wszystko, aby zmniejszyć podatki, które musisz zapłacić i zaoszczędzić więcej pieniędzy. Płać podatki w terminie, aby uniknąć kar i odsetek od ostatnich należnych kwot.

 

6. Skorzystaj z usług księgowego

 

Aby skorzystać z każdej możliwej ulgi na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, warto skorzystać z usług księgowego. Księgowego można znaleźć dzięki poleceniom właścicieli innych firm. Sprawdź referencje, kwalifikacje i obszary specjalizacji – czy mają doświadczenie w pracy z małymi firmami, czy czujesz się z nimi komfortowo, czy wydają się rozumieć wyzwania i możliwości dla Twojej firmy i branży? Alternatywnie, możesz skorzystać z serwisu „Przyjazne deklaracje”, w którym uzyskasz pomoc w rozliczeniach podatkowych.