Żyjemy w niepewnych czasach, z jednej strony ciągłe ograniczenia epidemiologiczne, możliwość wylądowania na kwarantannie w każdej chwili powoduje obawę o zabezpieczenie naszego budżetu domowego. Natomiast z drugiej strony ciągłe podwyżki cen żywności, energii elektrycznej, czy też postępująca inflacja, powodują że zostaje nam coraz mniej pieniędzy w portfelu, a zarazem powoduje to trudności ze spięciem naszego budżetu domowego. Codziennie zapewne zadajesz sobie pytanie co zrobić, żeby w jakiś sposób ograniczyć swoje zobowiązania finansowe. Być może ten artykuł pomoże Ci, w jakiś sposób przezwyciężyć swoje wątpliwości, a więc kilka cennych rad wartych uwagi.

Dobry plan

Aby jednak swoje zamierzenie zacząć realizować podstawową rzeczą jest ustalenie dobrego planu, a zarazem silna wola i motywacja, bez tych dwóch istotnych rzeczy całe zamierzenie nie ma większego sensu, choć w jakimś niewielkim zakresie może też się udać. Można rzecz że jest to jak z podjadaniem w nocy niby chcemy schudnąć ale efektów nie widać lub idą w przeciwną stronę. Właściwy plan to podstawowa rzecz, musisz siąść i przeanalizować swoje wpływy do budżetu domowego oraz spisać wszystkie wydatki. Możesz zrobić to na kartce papieru czy arkuszu kalkulacyjnym bądź w coraz popularniejszych przeznaczonych do tego aplikacjach na telefon. Dobrze też pomyśleć kwartalnie lub wziąć pod uwagę dłuższy okres czasu, a to z tego względu, że obejmuje też inne wydatki np. prezenty urodzinowe, wyjścia na różne imprezy, wyjazdy czy też np. zakup sezonowej odzieży. Dość istotne jest także aby gromadzić po prostu paragony z naszych codziennych zakupów i porównać sobie ile czego zużywamy w danym czasie. Być może zakup podstawowych produktów spożywczych będzie tańszy jeśli zakupimy je w większym opakowaniu zbiorczym. Ważnym elementem danego budżetu domowego to także wydatki na media, abonamenty, energię, być może w tym zakresie należy również poszukiwać różnych oszczędności i zrezygnować np. z dużego pakietu telewizyjnego bądź np. subskrypcji w telefonie, które co do zasady są związane z mikropłatnościami ale w dłuższym okresie robi się z nich konkretna kwota. Gdy już mamy obliczone wstępnie nasze dochody i wydatki, spróbuj wydzielić z nich pewną mniejszą część niż wydajesz do tej pory i po prostu spróbuj czy się uda z nią gospodarować jeśli nie to zawsze możesz dołożyć pozostałą część kwoty. Dość ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie w telefonie różnych aplikacji, i korzystanie z rabatów czy promocji oferowanych przez sieci supermarketów. Może niewiele ale rabaty 5 czy 10 procent miesięcznie to niewiele ale już kwartalnie robi się z tego pewna suma, za którą kupisz sobie nowe buty. Stare przysłowie mówi ziarnko do ziarnka, a zrobi się miarka zatem w oszczędnościach cały klucz jest ukryty. Przejrzyj swoje zobowiązania finansowe, karty opłaty, pożyczki być może wcześniejsza spłata taniej wyjdzie niż jej kontynuacja. Wiem zapewne, że ciężko kierować porady i powiedzieć myj się rzadziej to oszczędzisz wodę, no nie w tym rzecz jak to twierdzą inni ale może zacznij myśleć inaczej i np. założenie w kuchni na zlew aeratora potocznie związanego z napowietrzaniem wody po pewnym czasie spowoduje mniejsze jej zużycie. To samo wiąże się z energooszczędnymi żarówkami czy zakupami sprzętu AGD gdy planujesz zakup być może wyższa kwota za urządzenie spowoduje, że rachunki za energię będą niższe co na kilkuletnią pracę takiej lodówki przynosi wymierne efekty. W zakresie przychodów, które są pewnie na stałym poziomie, w pierwszej kolejności należy rozważyć i wybadać czy mamy szansę na podwyżkę, którą możemy uzasadnić np. wzrostem cen i życia codziennego.

Po czym poznać nieuczciwego sprzedawcę?

Podsumowanie

Dobrym rozwiązaniem jest popatrzenie przez pryzmat własnej osoby i wskazanie co tak naprawdę dobrze umiem czy mam jakieś dodatkowe umiejętności, na których mogę coś dorobić. Nie musi to być wielka kwota ale może być czymś dodatkowym do budżetu domowego. Tematy domowych finansów to zapewne trudny temat, każdy stan faktyczny jest inny i też w każdym przypadku jest inne rozwiązanie, które być może jest skazane na sukces czy porażkę. We wstępie do tego artykułu wskazana jest motywacja jako jedna z większych cech powodzenia całej tej operacji ale też musisz wiedzieć, że ryzyko w to też się wpisuje i jeśli go nie podejmiesz to plany związane z optymalizację wydatków domowych mogą pozostać na dotychczasowym poziomie.