Po czym poznać oszusta w internecie?

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że w internecie oszuści mnożą się jak grzyby po deszczu. Wielu zwykłych ludzi decyduje się na wejście w tę „branżę”, bo uważa to za duży zarobek małym kosztem. Mało kto przejmuje się krzywdą drugiego człowieka. I poniekąd dlatego, że ostatnio często za oszustwa w internecie zabierają się amatorzy, łatwiej jest rozpoznać, kiego ktoś próbuje nas okraść.

Skopiowane ogłoszenia i nowe konto

Jeśli często kupujesz coś na serwisach ogłoszeniowych typu allegro.pl lub OLX, na pewno wielokrotnie zetknąłeś się już z zaskakująco dobrą i kuszącą ofertą, wystawioną na koncie, które zostało utworzone dzień wcześniej. Takie zbieżności powinny włączyć naszą czujność. Wiele osób zakłada nowe konta, aby przeprowadzić swoje oszustwo w trosce o swoje bezpieczeństwo. Niestety ostatnio wśród złodziei pojawił się trend na kradnięcie i skupywanie tych kont, które zostały założone kilka lat temu, aby oszustwa uwiarygodnić. Warto więc wziąć też pod uwagę ogłoszenie. Czy zdjęcia są autorskie, czy może ściągnięte z internetu? A może nawet cała treść ogłoszenia została przez kogoś skopiowana?

Ogłoszenia z tłumacza Google

Na polskim rynku oszustwa robią nie tylko Polacy. To jeden z ulubionych rynków dla osób zza granicy, które oczywiście naszego języka nie znają. Kupowanie od osób, które nie posługują się biegle naszym językiem, ma dwie podstawowe wady: może dojść do niezrozumienia lub nieporozumienia podczas ustalania warunków transakcji i trudniej jest dotrzeć do takiej osoby, jeśli zostaniemy oszukani. Jeśli dana osoba nie jest w stanie porozumieć się z nami w naszym języku, ale ogłasza się na polskiej stronie do tego przeznaczonej, lepiej opuścić takie ogłoszenie i znaleźć coś podobnego wystawionego przez naszego rodaka, z którym dogadamy się bez większych problemów.

Metody płatności i sposób komunikacji

Gdy piszesz z osobą, która wystawiła dany przedmiot, najlepiej poproś o kontakt przez telefon. Jeśli nie uzyskasz na to zgody, może być to znak, że masz do czynienia z osobą, która z jakiegoś powodu unika podania swoich danych. A przecież jeśli ktoś wysyła nam paczkę, podajemy mu wszystkie najważniejsze dane, które pozwalają nas bez problemu znaleźć. Poza tym koniecznie zwróć uwagę na to, jakie metody płatności preferuje sprzedawca. Jeśli nie oferuje paczki za pobraniem, najpewniej wcale nie zamierza wysłać Ci produktu. A jeśli przyjmuje płatność tylko przez nieznaną Ci wcześniej platformę, może to wskazywać na to, że chce po prostu wyłudzić od Ciebie pieniądze.